UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu’nda Letonya’yı 4-0 yenen A Milli Futbol Takımı, Almanya’da düzenlenecek şampiyonaya katılmayı garantiledi.
Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gitme hakkı kazanan A Milli Futbol Takımı 1996, 2000, 2008, 2016 ve 2020 yıllarından sonra 6. kez bu turnuvaya katılacak.
![](https://futbolexpress.de/wp-content/uploads/2023/10/fubolexpress_2022_5797.jpg)
2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri D Grubu 7. maçında A Milli Futbol Takımı, Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda karşılaştığı Letonya’yı 4-0’lık skorla mağlup ederek puanını 16’ya çıkardı ve liderliğini sürdürdü. Milliler bu sonuçlar gruptan çıkmayı garantiledi.
6. kez Avrupa Şampiyonası’nda
Almanya’da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gitme hakkını kazanan A Milli Futbol Takımı, tarihinde 6. kez bu organizasyona katılacak. İlk kez 1996 yılındaki turnuvaya katılan milliler o tarihten sonra 2000, 2008, 2016 ve 2020 yıllarındaki organizasyonlara katıldı.
1996’da ilk heyecan yaşandı
![](https://futbolexpress.de/wp-content/uploads/2023/10/fubolexpress_2022_5798.jpg)
İlk olarak 1996 yılında İngiltere’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda mücadeleden milliler, Portekiz, Hirvatistan ve Danimarka ile birlikte yer aldığı D Grubu’nu puan alamadan tamamladı. Ay-yıldızlılar, 2000 yılında Belçika ve Hollanda’nın ortak düzenlenen turnuvada ise B Grubu’nda ev sahibi Belçika, İtalya ve İsveç ile mücadele etti. Milliler, grubu 4 puanla ikinci sırada tamamladı ve çeyrek finale yükseldi.
2008’de yarı final oynadı
A Milli Futbol Takımı, şu ana kadar en büyük başarısını 2008 yılında Avusturya- İsviçre ortaklığında düzenlenen şampiyonada elde etti. Milliler, ev sahibi İsviçre, Portekiz ve Çekya ile birlikte yer aldığı A Grubu’nu 6 puanla ikinci sırada tamamladı ve gruptan çıktı. Ay-yıldızlılar, çeyrek finalde Hırvatistan’ı penaltılarla geçerek yarı finale yükseldi. Milliler yarı finalde ise Almanya’ya 3-2 kaybetti ve turnuvaya veda etti.
2016 ve 2020’de gruptan çıkamadı
Fransa‘da organize edilen 2016 Avrupa Şampiyonası’nda A Milliler, D Grubu’nda Hırvatistan, İspanya ve Çekya ile karşılaştı ve 3 puanla grubu 3. sırada tamamladı. 2020 yılında koronavirüs salgınından dolayı Avrupa Şampiyonası, 2021 yılında oynandı. İlk kez 11 ülkenin ev sahipliğinde yapılan turnuvada Türkiye, A Grubu’nda ev sahibi İtalya, Galler ve İsviçre ile karşı karşıya geldi. Milli Takım grubu puan alamadan bitirdi.