Toplumcu-Gerçekci şiirin temsilcilerinden Hasan Hüseyin Korkmazgil, ölüm yıldönümünde Hamburg’da Migrakult derneği tarafından ve Hamburg Alevi Kültür Merkezi‘nin desteğiyle düzenlenen bir etkinlikle anıldı.
Haber ve Fotoğraflar: Ali Akdemir
Sevda ve toplumsal direnişin şairi olarakda anılan şair Hasan Hüseyin Korkmazgil ölüm yıldönümünde, şiirleri, yaşamı ve müzikli şiirleri Hamburg’un Altona semtinde bulunan Nobistorda bulunan AKM’nin salonunda Oya Pervin Pelit‘in moderatörlüğünde düzenlenen bir etkinlikte, İsmail Kaplan, Nur Deniz Kaplan, Nur Ilıcak, Onur Post, Cemalettin Zeyrek, Hüseyin Ertuğrul, Okan Ölmez, Nur Deniz Kaplan yönetiminde Yankı ve Seda kadın korosunun katkılarıyla yoğun bir ilgi ve katılımlı geçen bir programla anıldı.
DUYGULANDIRAN ETKİNLİK
Hamburg Alevi Kültür merkezi başkanı Cengiz Orhan‘ın selamlama konuşmasıyla başlayan kültür-edebiyat etkinliğinde İsmail Kaplan, şairin kendisini 1980 yılında Almanya’da düzenlediği bir etkinlikte yüzyüze tanıma şansını elde ettiğini belirterek, 1927-1984 yılları arasında yaşayan ve korkusuzluğun şairi olarak da tanımladığı edebiyatçımızın, Türkçeyi yeniden yaratan yönüne dikkat çekerek şairin hayatından kesitler ve şiirler okudu.
Yazar ve yönetmen kimliğiyle kamuoyunda tanınan Oya Pervin Pelit‘in başarılı ve akıcı uslubuyla sunum yaptığı ve şiirlerle kültürel zenginlik sunduğu etkinlikte, Nur Ilıcak şairin eşi Azime öğretmen ile olan aşk öyküsünden bölümleri gelen konuklara sundu. Onur Post‘un şiirler ve gitarıyla seslendirerek söylediği şarkılarla süslediği etkinlikte, tanınmış şiir yorumcusu Hüseyin Ertuğrul’da şairin „nehirler aka aka“ şiirini seslendirdi.
Koro Finalde “Bak Şu Bebelerin Güzelliğine“yi Seslendirdi!
Programın müzikal bölümünde Nur Deniz Kaplan (piyano) ve Cemalettin Zeyrek (saksofon) birlikte Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirlerinden oluşan eserleri sundular. Sanatçı Nur Deniz Kaplan, şairin „bak şu bebelerin güzelliğine“ parçasının bugünkü yaşadığımız acı sonuçlarıyla karşılaştığımız asrın depremi olgusuyla örtüştüğüne dikkat çekti. Programın akışı içersinde Okan Ölmez’de bağlamasıyla, şairin „kadınlar dağlara doğru“ eserini güzel yorumuyla seslendirdi.
Programın final bölümünde sahneye Nur Deniz Kaplan yönetiminde çıkan, Yankı ve Seda kadın korosu üyeleri de „ güzel günler görecegiz çocuklar“ adlı şarkıyı izleyicilerle hep birlikte okuyarak kültür-edebiyat programını noktaladılar.