DENÄ°ZLÄ° (AA) – Denizli’de düzenlenen Pamukkale YaÄŸlı GüreÅŸleri’nde baÅŸpehlivanlığı Ali Gürbüz kazandı.
Pamukkale Belediyesi tarafından Denizli Atatürk Stadı’nda bu yıl ilki gerçekleÅŸtirilen etkinliÄŸe katılanlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kuralları gereÄŸi ateÅŸ ölçümü ve HES kodu kontrolü sonrası alana alındı.
Kayıt yaptırıp güreş öncesi hazırlıklarını tamamlayan pehlivanlar, yağlanarak er meydanına çıktı.
Saygı duruÅŸu ve Ä°stiklal Marşı’nın okunmasının ardından Pamukkale Belediye BaÅŸkanı Avni Örki eÅŸliÄŸinde, baÅŸpehlivanlar Ali Gürbüz, Ä°smail Balaban, Orhan Okulu, Osman Aynur, Recep Kara, Mehmet YeÅŸil, Åžaban Yılmaz ve Fatih Atlı güreÅŸseverleri selamladı.
42’si baÅŸpehlivan 517 sporcunun katılımıyla gerçekleÅŸtirilen güreÅŸlerde sporcular, minik 1, minik 2, minik 3, teÅŸvik, tozkoparan, ayak, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, baÅŸaltı ve baÅŸ kategorilerinde mücadele etti.
– Ali Gürbüz baÅŸpehlivan oldu
Başpehlivanlık mücadelesinde yarı finalde Ali Gürbüz, Cengizhan Şimşek ile İsmail Balaban da Mustafa Batu ile eşleşti.
Yarı finalde rakiplerini yenen Ä°smail Balaban ve Ali Gürbüz finalde karşı karşıya geldi. Balaban ve Gürbüz’ün er meydanındaki güreÅŸi, seyirciler tarafından heyecanla izlendi. Kıyasıya mücadelede Ali Gürbüz baÅŸpehlivan oldu.
Gürbüz’e altın kemerini Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Pamukkale Belediye BaÅŸkanı Avni Örki ve Kırkpınar AÄŸası Seyfettin Selim takdim etti.
İkincilik kürsüne İsmail Balaban, üçüncülük kürsüsüne ise Cengizhan Şimşek ve Mustafa Batu çıktı.
GüreÅŸ aÄŸalığını 220 bin liralık teklifle kazanan ve Pamukkale YaÄŸlı GüreÅŸleri kurucu aÄŸası olan Yavuz Cinkaya’ya Pamukkale Belediye BaÅŸkanı Avni Örki, teÅŸekkür ederek aÄŸalık kupası takdim etti.
Güreşleri, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli milletvekilleri Şahin Tin, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile diğer protokol üyeleri ve çok sayıda güreşsever izledi.